Malatya Valisi Ulvi Saran, Hekimhan ilçesi sınırlarındaki Yama Dağı’nda kayak tesisi yapılması planlanan alanda incelemelerde bulundu.

ykm4Saran, burada yaptığı açıklamada, Hekimhan Yama Dağı Kayak Merkezi Projesi’nin, olağanüstü bir durum olmadığı takdirde 2013 yılı sonunda bitirilmesinin planlandığını söyledi.

İl merkezine 120 kilometre mesafede olan ve denizden 2 bin 500 metre yükseklikte bulunan Yama Dağı’na iki etap halinde pist yapılacağını ifade eden Saran, “338 metre kot farklı yaklaşık bin 700 metre uzunluğunda 1. etap kayak alanı ve 382 metre kot farklı yaklaşık bin 500 metre uzunluğunda 2. etap kayak alanı olmak üzere toplam iki adet pist yer alacaktır. Kurulacağı mevkinin kar kalitesi, karın yerde kalma süresi, kayak pistlerinin uzunluğu ve kot farkları bakımından yüksek niteliklere sahiptir” diye konuştu.

Saran, Yama Dağı’na ulaşım için Malatya ve Sivas Valiliklerinin yol yapım çalışmalarına başlayacağını ifade ederek, bu projenin Malatya‘nın turizm potansiyelinin artmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Yapılacak olan tesisler hakkında da bilgi veren Saran, “Hekimhan Yama Dağı Kayak Merkezi inşaatı 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olacak. 6 katlı ve 50 yatak kapasiteli bir bina yapılacak. Yeterli sayıda otoparkın da bulunacağı alanda bin 300 metre uzunluğunda ve saatte 800 kişi taşıma kapasiteli teleski tesisi yapılacak” diye konuştu.

Yorumlar

yorum yapılmış...