Doğal popülasyonla üremiş Hekimhan cevizi çeşitlerinin iç oranı, kabuk kalınlığı, renk, protein ve yağ oranı bakımından diğer ceviz çeşitlerinden çok üstün olduğu biliniyordu. Son yıllarda Hekimhan’da yetiştirilmeye çalışılan Yalova kökenli Yalova (1,2,3,4), Şebin, Bilecik, Yavuz Kaplan, Karaman gibi ceviz çeşitlerinin ilçemiz ekolojisine uyum sağlayamayarak kurudukları ve iç tutmadıkları görüldü.

Hekimhan cinsi ceviz, Anadolu’da bilinmesine rağmen üzerinde yeterince bilimsel çalışmanın yapılmaması, doğal populasyonla ilçemiz topraklarında üreyen binlerce çeşitten seleksiyon (seçim) yoluyla eleme yapılarak örnek bir çeşitle üretim ve çoğaltma yapılamaması gibi nedenlerle standarta ve ihracaata uygun hale getirilememiştir.

Hekimhan cevizinin doğal yetişme halinden kurtarılıp, birçok farklı türü arasından iyi bir cinsin seçilmesi ve bu cinsin kapama bahçelerde yetiştirilmesi gerekir. Bu konudaki çalışmaların en yakın zamanda başlayacağı, Hekimhan cevizinin hak ettiği yere geleceğini umuyoruz.