İlçede Cumhuriyetin ilanından sonra yeni alfabe ile öğretim ilk defa Sakarya İlkokulu’nda ve 11 köy ilkokulunda başlamıştır. Bu dönemlerde % 2 olan okuma yazma oranı bugün % 95‘e ulaşmıştır. İlçemizin merkez,kasaba ve köylerinde toplam 119 ilköğretim okulu ve B.S.İ okulu bulunmaktadır. Bunlardan 54  adedi açık, 30 adedi valilik onayı ve öğrencisizlikten kapalıdır. Toplam öğrenci sayısı 4420, öğretmen sayısı ise 249‘dur.

İlköğretimde öğretmen sayısı 181, lise ve dengi okullarda öğretmen sayısı 68 olmak üzere toplam 249 tane öğretmen ilçede görev yapmaktadır.

İlçe merkezinde 3 ilköğretim okulu, 3 genel lise, (bunlardan birisi Hekimhan Lisesi’dir.1969 yılında özel lise olarak faaliyete geçmiş daha sonra devlet lisesi haline dönüştürülmüştür. Bugün Hekimhan’da öğrenci kapasitesinin en fazla olduğu okuldur.) 1 Mesleki Teknik Egitim Merkezi, 1 Yatılı Bölge Okulu bulunmakta (burada 376 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir.) 1 tane İmam Hatip Lisesi ve liselere bağlı 3 ortaokul bulunmaktadır. İmam Hatip Lisesi bünyesinde 1996-1997 eğitim-öğretim yılından itibaren 2 sınıflı Anadolu İmam Hatip Lisesi eğitim-öğretime başlamıştır.

İlçemizde 1972 yılında hizmete giren ve şuanda belediye görevlileri tarafından çalıştırılan 3 bölümden oluşan bir kütüphane olup, yetersiz durumdadır. Yeni bir kütüphane binasına ihtiyaç duyulmaktadır.

İlçemizde Halk Eğitim Merkezi’nce 2002-2003 eğitim yılında bir çok alanda kurslar verilmektedir. Bunların başında Üniversiteye Hazırlık Kursu, İngilizce, Güzel Sanatlar Bölümüne Hazırlık Kursu, Bilgisayar Kursu, Bağlama Kursu, Biçki-Dikiş, Makine Nakışı, İğne Oyası gibi kursların da içerisinde oldugu toplam 14 kurs bulunmaktadır.

Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 1 Anaokulu açılmış olup 21 öğrencisi bulunmaktadır. İlçede 1987 yılında Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından bir futbol sahası yapılmıştır.

İlçede ayrıca bir ‘Kapalı Spor Salonu’ bulunmaktadır.