Elektrik :

İlçeye elektrik 1963 yılında İller Bankası aracılığıyla belediye elektrik idaresi tarafından büyük jeneratörlerle sağlamış olup, 1975 yılında ise Keban elektrik sistemine dönüştürülmüştür.Şu anda interkonnekte sistemine bağlanmış bulunmaktadır.Tüm köylerde ve mezralarda elektrik bulunmaktadır.

Su Durumu :

İlçemizin içme suyu 1952 – 1953 yıllarında Zurbahan mevkiinden pink borularla getirilerek ogünki şartlar gereği ihtiyacı karşılamıştır. Ancak ilçenin nüfusunun zamanla 2.000 kişiden 10.000 kişinin üzerine çıkması sonucunda ve buna ek olarak şehirleşmeyle paralel çeşitli kuruluşların kurulmasıyla bu su ilçe ihtiyacını karşılayamamaya başlamıştır.

İlçe merkezinde içme suyu, Kuruçay üzerinde yapılan sondajla açılan kuyu ile Zurbahan‘dan gelen kaynak suyundan karşılanmaktadır.İçme suyu yeterli olmakla beraber,suda yapılan tahliller sonucu içilebilir olduğu anlaşılmıştır.Belediyece yeni sondaj çalışmalarına devam edilmektedir.Mevcut içme suyunun durumu; keson kuyudan l saatte 1.000 m3 su pompalanmaktadır.Zurbahan kaynak suyundan ise saatte 18.000 m3 su temin edilmektedir. Sulama suyu ise ilçe merkezindeki Kuruçay mevkiinde kurulan motopompa ile ilçemiz Kandılve Yazı mevkiine pompalanmak suretiyle yapılmaktadır. İlçemize bağlı Karaçayır, Hacılar, Delihasanyurdu, Karapınar, Uğurlu, Yeşilpınar ,Çimenlik, Yeşilköy, Cecimli, Söğüt, Yağca, Çelikli, Dikenli, Kavacık, Koşar, Mollaibrahim, Güzelyayla, Davulku, Bahçedamı, Aşağı Girmana ve Dumlu köylerinde içme suyu yetersizdir. Köylerimizde kayısıcılık gelişmekte olup,sulama suyuna olan ihtiyaç her geçen yıl artmaktadır.Bu nedenle köylerimizde sulamaya yönelik tesisler gelişmektedir.

Kanalizasyon :

1986 yılı içerisinde ilçemizde kanalizasyon çalışmaları tamamlanmış olup,1992 yılı içerisinde ise arıtma tesisi yapılmıştır.Kasabalarda kanalizasyon yetersizdir.İlçemize bağlı köylerden sadece Ballıkaya ve Karapınar‘da kanalizasyon mevcuttur.

Haberleşme :

İlçemiz PTT hizmetleri yönünden iyi durumdadır.Şehirler ve uluslararası tam otomatik 6.200 hat kapasiteli 18 santral mevcuttur.Tüm kasaba ve köylerimizde telefon mevcuttur.

Ulaşım:

Ulaşım ile ilgili bilgiler ayrıca ulaşım kategorisinde verilmiştir…